Urządzenie do terapii HFNC - Cedical

Czym jest Urządzenie do terapii HFNC
Tlenoterapia wysokoprzepływowa to nieinwazyjne wspomaganie oddychania, w ramach którego do płuc pacjenta podawane jest ogrzane i nawilżone powietrze wzbogacone w tlen. Terapia ta zwykle stosowana jest u spontanicznie oddychających pacjentów wymagających podawania tlenu z wysokim przepływem. Tlenoterapię wysokoprzepływową można także stosować do wspomagania oddychania u pacjentów z ostrą hipoksemiczną niewydolnością oddechową, również jako procedurę zapobiegania ponownej intubacji. Prowadzi do poprawy natlenienia1, częstości oddechów2, zmniejsza uczucie duszności3, zwiększa komfort pacjenta4 oraz przyczynia się do szybszej rekonwalescencji po ekstubacji1, 2. Przekłada się to na lepsze wyniki leczenia i krótszy pobyt na OIT4. Ten rodzaj terapii tlenowej jest także ekonomiczny, ponieważ nie wymaga obecności respiratora, może więc być stosowany na różnych oddziałach szpitala.
Urządzenie do terapii HFNC stosowane u spontanicznie oddychających pacjentów
Terapia wysokim przepływem wykorzystuje specjalną wysokoprzepływową kaniulę nosową (HFNC) i układ oddechowy podający ogrzane powietrze wdechowe. Stosuje się ją podając spontanicznie oddychającym pacjentom ogrzaną i nawilżoną mieszaninę powietrza z tlenem, zwykle o przepływie w zakresie od 30 l/min do 50 l/min. Wysoka wartość przepływu zapewnia wyższe stałe stężenie wdychanego tlenu niż konwencjonalna terapia tlenowa i powoduje wytwarzanie dodatniego ciśnienia końcowo-wydechowego. Systemy HFNC stosowane są również w celu wypłukiwania wydychanego CO2 z przestrzeni martwej w drogach oddechowych gazem wzbogaconym tlenem5. Tlenoterapia wysokoprzepływowa może być skuteczna w leczeniu pacjentów z łagodną i umiarkowaną hipoksemiczną niewydolnością oddechową. Wykazano, że Terapia wysokim przepływem (kaniula) jest skuteczniejsza i ogólnie lepiej tolerowana niż wentylacja nieinwazyjna jako środek zapobiegający wystąpieniu niewydolności oddechowej po ekstubacji


Urządzenie do terapii HFNC w walce z COVID-19
W wytycznych Surviving Sepsis Campaign dotyczących leczenia krytycznie chorych na COVID-19 (przedstawionych w nr. 4/2020 „Medycyny Praktycznej” – przyp. red.) sugeruje się stosowanie tlenoterapii biernej, jeśli SpO2 wynosi <92% (zalecenie słabe/niska jakość danych) oraz zaleca się włączanie tlenoterapii biernej przy SpO2 <90% (zalecenie silne/umiarkowana jakość danych). Auto rzy wytycznych sugerują, by HFNOT stosować u chorych z COVID-19 i hipoksemią utrzymującą się pomimo stosowania konwencjonalnej tlenoterapii biernej (zalecenie słabe/niska jakość danych) oraz by w tej grupie pacjentów preferować stosowanie HFNOT zamiast nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej. U chorych, u których stosuje się HFNOT, zaleca się ścisłe monitorowanie wydolności oddechowej oraz wczesną intubację w razie narastania niewydolności oddechowej. Podkreśla się również, że podczas HFNOT powstaje aerozol, co się wiąże z ryzykiem transmisji wirusa, dlatego personel medyczny musi mieć założone odpowiednie środki ochrony indywidualnej, a chory powinien – jeśli to możliwe – przebywać w pomieszczeniu z podciśnieniem. Niektórzy eksperci zalecają również, by rozpoczynać HFNOT od stosunkowo małych przepływów (15–30 l/min) w celu minimalizacji wytwarzania aerozolu.