Do czego służą i jakie są rodzaje laryngoskopów?

W tym artykule przybliżymy następujące zagadnienia:

  1. Do czego służą i jakie są rodzaje laryngoskopów?
  2. Czym jest laryngoskop?
  3. Laryngoskopy i ich rodzaje
  4. Sprzęt do laryngoskopii pośredniej i bezpośredniej
  5. Laryngoskopy konwencjonalne i światłowodowe
  6. Laryngoskopy — rodzaje sprzętu do intubacji i badania krtani

 

Obecnie w placówkach medycznych stosowane są różne rodzaje laryngoskopów. Ten niepozorny sprzęt może pozwolić na intubację pacjenta, a także na przeprowadzenie określonych badań diagnostycznych krtani. Jakie typy tego sprzętu można wskazać? Kiedy wykorzystywane są zazwyczaj laryngoskopy? Rodzaje wspomnianych narzędzi oraz ich zastosowanie omawiamy poniżej.

 

Czym jest laryngoskop?

Laryngoskop to narzędzie używane przede wszystkim przez ratowników medycznych oraz lekarzy. Wykorzystuje się je, tak jak zostało wspomniane, podczas wykonywania intubacji. Może mieć to miejsce zarówno podczas operacji, jak i w momencie, gdy dojdzie u pacjenta do poważnych problemów z oddychaniem i nagłego zagrożenia życia. Oprócz tego nierzadko laryngoskop stosuje się podczas badania krtani u osób, które zgłaszają się do lekarza z bólem gardła oraz problemami z mówieniem.

Laryngoskopy i ich rodzaje

Zarówno podczas diagnostyki, jak i intubacji pacjenta możliwe jest wykorzystanie różnych laryngoskopów. Ich rodzaje można wyróżnić ze względu na budowę, a co za tym idzie, funkcjonalność. Wiedząc, co cechuje poszczególne warianty, łatwiej dobrać sprzęt do konkretnego zastosowania.Poniżej przedstawiamy dwa najczęściej stosowane podziały.

Sprzęt do laryngoskopii pośredniej i bezpośredniej 

Najczęściej mówiąc o rodzajach laryngoskopów, ma się na myśli warianty do wykonywania badania bezpośredniego oraz pośredniego. Pierwszy, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia bezpośrednie obejrzenie krtani oraz przylegających do niej tkanek. Tego rodzaju sprzęt często stosuje się podczas intubacji, aby wprowadzić rurkę intubacyjną do tchawicy w celu zapewnienia drożności dróg oddechowych. Należy przy tym zaznaczyć, że laryngoskopia bezpośrednia wymaga umiejętności manualnych i doświadczenia ze strony operatora.

laryngoskopy rodzaje

Innym rodzajem laryngoskopów są warianty do laryngoskopii pośredniej określane też jako laryngoskopy wideo. Zostały one wyposażone w miniaturową kamerę umieszczoną na końcu łopatki, z której przekazują obraz na ekran komputera. Zazwyczaj takie laryngoskopy wykorzystuje się w trudnych przypadkach intubacji oraz w diagnostyce medycznej do oceny zmian w obrębie gardła i krtani.

Laryngoskopy konwencjonalne i światłowodowe 

Jakie jeszcze można wyróżnić laryngoskopy? Rodzaje, które są często wskazywane to opcje konwencjonalne oraz światłowodowe. Pierwsze z wymienionych są wyposażone w klasyczne żarówki, z kolei drugie — w oświetlenie LED, dzięki czemu mogą pozwolić na przyjrzenie się nieco większej powierzchni. Modele światłowodowe są również uważane za produkty trwałe, umożliwiające wykonanie wielu badań. Główna różnica między wymienionymi rodzajami laryngoskopów leży jednak w technologii dostarczania światła, co wpływa zazwyczaj na wygodę użytkowania, a także koszty zakupu i eksploatacji.

Laryngoskopy — rodzaje sprzętu do intubacji i badania krtani

Szeroki wybór laryngoskopów pozwala na znalezienie wariantu odpowiedniego do konkretnego zastosowania i odpowiadającego na stawiane przed nim wymagania. To właśnie oczekiwaniami oraz rodzajem wykonywanych badań należy się kierować podczas zakupu sprzętu. Warto także wspomnieć, że na możliwości wykorzystania danego modelu wpływa nie tylko sam typ laryngoskopu. Rodzaje wybranych łyżek również są ważne. Obecnie można kupić warianty zakrzywione określane jako Macintosh, proste, jedynie z delikatnie zakrzywioną końcówką Miller oraz opcje McCoy z ruchomą końcówką.

 

Podobne wpisy